nuxoe.com logo

6. Sınıf 2. Dönem 17. Hafta PROJELERİMİZİ DEĞERLENDİRİYORUZ


Bu yılının son 2. haftasındayız. Scratch e başlayalı 9 hafta oldu. Geçen hafta ikizini yarat kodu ile ELMA TOPLA oyunu yapmıştık. Bu hafta ise ikizini yarat kodunu kullanıp daha gelişmiş halini yapacağız. Bu hafta yapacağımız uygulama DXBALL oyunu olacak. 
Bu haftanın 2. Dönemin 17. Haftası olan PROJELERİMİZİ DEĞERLENDİRİYORUZ Ünitesini işleyeceğiz. Geçen hafta 6.sınıf 2. Dönem 16. Hafta SCRATCH PROJEM konusunu işlemiştik eğer daha bu haftanın konusuna geçmediyseniz bir önceki haftanın konusunu inceleyebilirsiniz.Bu haftanın kazanımlarını aşağıya ekliyorum, ders defterlerine aşağıdaki kazanımları yazabilirsiniz, eğer sınıf defterine sığmaz ise kazanım numaralarını yazabilirsiniz.

BT.6.5.2.12. Döngü yapısını içeren programları test ederek hatalarını ayıklar.
BT.6.5.2.13. Bir algoritmayı uyarlamak için en uygun karar yapılarını seçer.
BT.6.5.2.14. Farklı programlama yapılarını kullanarak karmaşık problemlere çözüm üretir.

Yapacağımız çalışmaları Scratch de yapacağımız için Scratch kendi internet sitesine üye olmanız lazım yada programını indirmeniz gerekmektedir. Bunun için  Scratch Kurulumu ve Kullanımı ile ilgili sayfayı ziyaret ederek, Scratchi bilgisayarınıza indirin veya internet sitesi üzerinden kullanın.
Eğer Bilgisayarınızda Scratch Programı yüklüyse yada internet üzerinden nasıl etkinliği yapacağınızı biliyorsanız o zaman hiç beklemeden etkinliğimizi yapmaya başlayabiliriz. İşte haftanın etkinliği;

9.1 DXBALL -İKİZİNİ YARAT

Bu uygulamamız daha önce oynadığımız ve bildiğimiz DXBALL oyunu olacak. Bu uygulamada kullanacağımız blokları ikizini yarat kodu ile oluşturacağız. Bu bloklarıda ekrana dizeceğiz. Ve daha sonra oyun başlayınca top ile bu blokları vurup, kaybolmasını sağlayacağız. Bu şekilde oyunumuzu oynayacağız. Burada önceki dersimizden farklı olarak oluşturacağız blokları yan yan 9 tane ve alt alta 6 sıra olacak şekilde ekrana dizeceğiz. Ve bloklar dizildikten sonra topumuz hareket etmeye başlayacak, bunu da dikkat edelim.  Hadi şimdi bu uygulamamızın bitmiş halini görelim. 

Eğer uygulamanın yapılmış haline bakıp yapamazsanız aşağıdaki resimdeki kodlara bakarak hazırlayabilirsiniz.

9.2. DXBALL İKİZİNİ YARAT- SÜRELİ

Bu uygulamamızda ise bir önceki dxball oyunundaki kodların birazını değiştireceğiz ve bir yandan da süre kullanıp, tüm blokların kaç saniyede kırıldığını bulacağız. Şimdi uygulamanın bitmiş halini görelim.

Şimdi bu uygulamanın kodlarına bakalım.

9.3 MÜZİK YAP

Bu uygulamamızda Müzik eklentisi kullanıp kendi müzik aletimizi oluşturup, müzik hazırlayacağız.


Bu hafta yapmayı planladığımız 3 tane uygulama yapmış olduk.
Sizden ricam bu yaptıklarımızla yetinmeyip kendinizi Robotik kodlama ve Arduino konularıyla kendinizi geliştirmeniz.
Haftaya 6.sınıf 2. Dönem 18. Haftaya TEKRAR EDELİM konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.
Uygulamalar ile ilgili sorularınızı aşağıdaki Mesaj Kutusuna yazabilirsiniz.

 
Mesaj Kutusu MESAJ KUTUSU

Henüz Yorum Yapılmamış.

KATEGORİLER SİTEDE ARA
KATEGORİLER KATEGORİLER

Web Sitemizde 22 Kategori'de, Toplam 319 Yazı Bulunmaktadır.

En Çok OKunanlar En Çok Okunanlar
Son Yorumlananlar Son Yorumlananlar
Etiketler Etiketler