nuxoe.com logo

Mblock ile Polis Lambası Uygulaması -3

 4 Aralık 2019 Çarşamba 4 Aralık 2019 Çarşamba 1641 1641 Kez Okundu MBlock MBlock

Bu devrenin breadboard üzerindeki şemasını siz yapacaksınız. Kullanacağınız 1 tane sarı led, 1 tane kırmızı led olacak tabiî ki dirençleriyle birlikte ve ledleri3. Ve 4. Dijital pinlere takacaksınız. Ledlerden biri 2 kere yanıp sönecek, daha sonra diğeri 2 kere yanıp sönecek. Aralarındaki bekleme süresi 50 milisaniye olacak yani mblockta 0,05sn olarak belirtilecek.
mBlock ta kodlarımızı hazırladıktan sonra kodları Arduinoya yüklemeden önce kart ve port seçimini yapmalıyız. Bu işlemi yapmaz isek kodlarımızı Arduinoya yüklerken işlem başarısız olacaktır. Bu işlemi yaptıktan sonra kodları Arduino ya yüklememiz gerekmektedir. Bunun için kodlarımızın en başında bulunan  Arduino Programı kodunun üzerinde farenin sağ tuşuna tıklayarak Arduinoya Yükle (Rsm1) seçeneğini seçelim. Sonrasında açılan pencerede sağ üst taraftaki Arduinoya Yükle  (Rsm2) butonuna tıklayarak kodlarımızı Arduinoya yükleyelim ve kısa bir süre beklememiz gerekmektedir.

(rsm1)


(rsm2)

Kod yüklenmesi bittikten sonra Yükleme Bitti (Rsm3) diye bir uyarı ve arka penceredeki gibi Thank you yazısını görmeniz gerekmektedir.


(rsm3)
Yükleme işleminden sonra bazı durumlarda tekrardan Bağlan menüsünden Seri Port seçimini yapmanız gerekecek bunun sebebi ise sağ alt köşedeki seri ekranda bazı sonuçları okuyabilmeniz içindir. Yükleme işleminden sonra bazı durumlarda tekrardan Bağlan menüsünden Seri Port seçimini yapmanız gerekecek bunun sebebi ise sağ alt köşedeki seri ekranda bazı sonuçları okuyabilmeniz içindir. Ayrıca kodlarınızın çalışmadığını düşündüğünüz zaman Bağlan menüsündeki Seri Portu seçimini tekrar yapınız.(rsm 4)

Seri ekranda yazıları okuyabilmeniz için recv encode mode bölümünden harf halini seçmeniz gerekmektedir. Yukarıda belirtilen Yükleme adımları yani Rsm1.2.3.4 ler bütün yazdığımız uygulamalar için geçerlidir

EK UYGULAMA:
Şimdi sizden 2 tane led bulunan bir devrede (Polis lambası uygulamasındaki devremizi bozmadan)  1. Ledin yanıp sönmesi, 2. Ledin yanıp sönmesi ve 2 ledin aynı anda 2 kere yanıp sönmesini sağlayan kodu hazırlamanızı istiyorum.

Uygulamalar ile ilgili sorularınızı aşağıdaki Mesaj Kutusuna yazabilirsiniz.

 
Mesaj Kutusu MESAJ KUTUSU

Henüz Yorum Yapılmamış.

KATEGORİLER SİTEDE ARA
KATEGORİLER KATEGORİLER

Web Sitemizde 22 Kategori'de, Toplam 319 Yazı Bulunmaktadır.

En Çok OKunanlar En Çok Okunanlar
Son Yorumlananlar Son Yorumlananlar
Etiketler Etiketler