nuxoe.com logo

Klavye

   Etiketler : klavye    Kategori : Bilgisayar ve İnternet


Her gün yazı yazarken klavyeye baka baka ya da bakmadan zaman geçiriyorsunuz. Hiç dikkat ettiniz mi harflerin dağılımına?

Türkçe karakter olarak nitelediğimiz 6 harf (Ğ, Ü, Ş, İ, Ç ve Ö) Q klavyede en sağda emaneten duruyorlar. Türkçe Q klavye diye uydurulan bir pazarlama yalanıdır bu. Adı bile yabancı. Hemen sağ tarafa çakılıp yutturulmuştur insanlara.

Q klavyenin dışında Türkçe’ye uygun olarak yapılmış F klavye mevcut. Aşağıdaki görsellerde  Türkçe’de en çok kullanılan harflerin klavyeler üzerindeki yerleşimlerini görülüyor. F klavyedeki harfler daha derli toplu duruyor.
Q klavyede sık kullanılan tuşlar

F klavyede harflerin kullanım sıklığı %49′u sol ele %51′i de sağ ele dağılmıştır.

F klavyede sık kullanılan tuşlar

F klavyenin hikayesi

Türkçe sözlerde çok sık kullanılan seslerin karşılığı olan harfler F klavyede en kolay ulaşılabilecek yerlere serpiştirilmiştir. Türkçedeki harflerin kullanılma oranlan, ünlü-ünsüz ses ilişkileri, hece ve söz yapısı, parmakların kuvvet, yetenek ve işleklikleri göz önünde bulundurularak üretilen F klavye, bu özellikleri bakımından Türkçeye çok uygundu. Yaklaşık 30.000 Türkçe sözün ölçü alındığı bir değerlendirmede a harfi 26.323, e harfi 16.308, k harfi 13-542, i harfi 13.384, m harfi 11.263, l harfi 10.496, t harfi 9-669, r harfi 8.698 kez geçmekteydi. Bu oran göz önünde bulundurularak söz konusu harfler, F klavyede en uygun yerlere yerleştirilmiştir. Q klavyede ise en çok kullanılan harfler tabir caizse klavyenin en ücra köşelerine dağıtılmış durumdadır. Buna karşılık, Türkçede 30.000 sözde sadece 125 defa geçen ve en az kullanılan harf olan j harfi, Q klavyede en uygun yere konulmuştur. F klavyede bu harfin yerinde Türkçede en fazla kullanılan ünsüz olan k harfi bulunmaktadır.

Ülkemizde Bakanlıklar Arası Standardizasyon Komitesi 20 Ekim 1955 günü F klavyenin bu özelliğini resmen kabul etmiş, daha sonra Türk Standartları Enstitüsü ile Devlet Malzeme Ofisi de bu kararı benimsemiştir.

F klavyenin önündeki engeller

 • İşletmelerin neredeyse hepsinin Q klavye kullanıyor olması.
 • İnsanların alışkanlıklarından vazgeçmesi zordur.
 • Birçok yazılımda kısayolların Q klavyeye göre düzenlenmesi.
 • Yasalardaki boşluklar Q klavyenin kullanımına çanak tutuyor.

F klavyenin yaygınlaşması için ne yapabilirsiniz?

 • Gözünüzü karartıp bir F klavye satın alın, kullanın. Özellikle öğrenciler için şu tatil günleri yeni bir şeyler öğrenmenin tam zamanı. (Bulmak zordur. İnternette arıyorsanız daha çok F ve Q klavyenin karşılaştırmalarına rastlayacaksınız.)
 • Satın almayacak olsanız da satış görevlilerine sorun F klavye olup olmadığını. Müşteriden F klavye talebinin arttığını gören satıcı arz etmeye de başlayacaktır.
 • F ve Q klavye hakkında bilgi sahibi olup bilginizi paylaşın.

Sonuç : Q klavyenin nereden çıktığını araştırırken F klavye gerçeğini öğrendim. Bilimsel bir araştırmanın ürünü F klavye. Sadece Q klavye kullandım şu günlere kadar. Birkaç gün içinde F klavye alıp kullanmaya başlıyorum. Q klavye ile F klavye farkını yazıya dökerim bir süre sonra.

Alıntıdır: http://hedefturkce.com/kullandigimiz-turkce-klavye/
    

   Etiketler : klavye    Kategori : Bilgisayar ve İnternet
   tarih  3 Aralık 2014 Çarşamba | ekleyenyusufpb | okunma 6865. Görüntülenme
     Puanlama Sonucu: puan (2,5 / Toplam Oy Kullanan:416)   Puan Ver : [1]  [2]  [3]  [4]  [5] 

 • Yorum Yaz
 • Yorum Oku
Yorumlarınız Bizim İçin Önemli, Lütfen Yorum yapın..
Adınız- Soyadınız
E-Mail Adresiniz
Yorumunuz

Güvenlik Kodu
13871

Henüz bu yazı için yorum yapılmamış..
Henüz bu yazı için yorum yapılmamış..

Web Sitemizde 14 kategori'de, toplam 250 yazi bulunmaktadir.

REKLAMLAR

nuxoe.com reklam davetiye afiş nuxoe.com kutuphane programı

ETİKETLER

1. yazılı 2. dönem 2. yazılı ağ kontrol android asp bilgisayar kursu bim BT ve Yazılım Code.Org css davetiye derece programı Destekleme ve Yetiştirme Kursu dilekçe ekders e-okul excel excel makro facebook ford google hem kursu hem sınav ilginç bilgiler javascript jquery kademe programı klasör gizle klasörleri gizleyen klasörleri göster klavye makro meb meb hattı photoshop şiir davetiye sınav tarihleri swf indirme terfi programı tiyatro davetiye twitter uzantı gizle uzantıları göster vba video indirme visual basic wallpaper web tasarım win7 wireless yıl sonu yıllık plan yönetici ataması
Daha Fazla Etiket

Aliexpress kargo takip Aliexpress Türkçe